Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Tiskové zprávy  |  Soutěž Miss kompost

06.12.2018  |  Autor: Ekodomov

Best of Kompost 2018

Foto vítězů Miss kompost 2018 - Iveta Peclinovská, Ondřej Šohaj, Veronika Janečková

Tisková zpráva, Ekodomov, 5. 12. 2018
 

Česko zná své nejlepší komposty a jejich autory! V sobotu 1. 12. 2018 byly v pražském studiu Alta v rámci KompostFestu vyhlášeny výsledky 13. ročníku národní soutěže Miss kompost 2018, kterou pořádá spolek Ekodomov, hlavními partnery se letos staly - Ministerstvo životního prostředí, Pražské služby, firma Fiskars a časopis Zahrádkář.

Fakta o soutěži

Za třináct let existence prošlo soutěží celkem 509 kompostů a kompostérů, v tomto roce se jich do klání zapojilo 53, takže účast byla mírně nadprůměrná.

Letošnímu ročníku předcházela kampaň pod heslem  A jak kompostuješ ty?, která měla ukázat, že existuje řada způsobů, jak se dá kompostovat i ve městě. Pořadatelé tak reagovali na skutečnost, že největší skupinu účastníků v současnosti tvoří právě lidé z velkých měst, kteří třídí bioodpad a hledají možnosti, jak s ním smysluplně naložit. Série plakátů ukázala, že existuje řada způsobů, jak to udělat: Sahají od svozu biomateriálu do veřejné kompostárny, přes komunitní kompostování až po vermikompostování, které lze praktikovat i v malém sídlištním bytě.

V prvním kole vybírala své favority porota složená ze zaměstnanců spolku Ekodomov, rozhodné slovo patřilo odborné porotě, která se výběru ujala ve druhém kole a ocenila autory čtyř unikátních kompostérů:

S inovativním kompostérem zvítězil Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy. Na začátku jeho úspěchu stálo zklamání. Ondřej si v hobby marketu koupil plastový kompostér, aby měl kam házet posečenou trávu ze zahrady. Po sezóně v něm ale nenašel krásný kompost, který mu sliboval obrázek z reklamního letáku, takže se začal zajímat, jak kompostovat správně. Nakonec se mu to povedlo, a navíc objevil možnost, jak využít zbytkové teplo, které vzniká při přirozených rozkladných procesech. Tak se zrodil vítězný biomilíř – tepelný zdroj a kompost v jednom.

Na druhém místě skončila komunita bio-kompostéru Bohnice, která začala kompostovat v rámci projektu Spolu8bio ve spolupráci s MČ Prahy 8, odborným garantem tohoto projektu byl právě spolek Ekodomov. Porota ocenila jako unikátní schopnost bohnických sousedů domluvit se, dát se dohromady a společně vytřídit, zkompostovat a využít bioodpad, který by jinak skončil v popelnicích.

Třetí v pořadí – Iveta Peclinovská z Chýnova získala cenu za svoji motivaci ke kompostování. Rozhodla se totiž, že zúrodní pole s chudou jílovitou půdou „betonové povahy“ a přemění je v permakulturní zahradu.

V kategorii škol porota ocenila základní školu Duhovka, na jejímž kompostu je mimořádné to, že se v něm zabydlel vzácný živočišný druh – nosorožík kapucínek, který je na našem území přísně chráněný, protože patří k ohroženým druhům.

Zvláštní kategorii Miss kompost facebook letos vyhrál Milan Prikner, který od příznivců na svém profilu získal 160 lajků.

KompostFest aneb Oslava kompostu

Vyhlášení výsledků soutěže Miss Kompost je každoročně spojené s malým festivalem, na kterém se spolu mohou setkat soutěžící, porotci a další příznivci geniální recyklační metody jakou kompostování bezpochyby je. Letošním předvánočním odpolednem provázel superman Petr Reif, který hned v úvodu upozornil na existenci superhrdinů, bez nichž by rozkladné procesy neprobíhaly tak snadno. Hned po žížalách, chvostoskocích a hlísticích jmenoval také Tomáše Hodka, který je neúnavným propagátorem kompostování, zakladatelem spolku Ekodomov i iniciátorem soutěže Miss Kompost. Tomáš ve svém krátkém vystoupení představil novou iniciativu: Přečetl prohlášení, v němž se spolupracujícími odborníky zformuloval, jaká klíčová opatření je třeba realizovat, aby se v České republice na zničených polích začala obnovovat humusová vrstva půdy, zastavila se zbytečná půdní eroze a zasakování herbicidů a pesticidů do podzemních vod. Co udělat, abychom byli schopni chránit vodní zdroje a abychom podpořili zadržování vody v krajině (Společné prohlášení odborníků najdete v plném znění na https://happysoil.eu/blog/2018/12/01/spolecne-prohlaseni-odborniku-k-peci-o-pudu-a-vodni-zdroje-v-ceske-republice/). Na jeho vystoupení navázala stručná přednáška Laury Mitroliosové z Institutu cirkulární ekonomiky a Tomáše Aulického z firmy JRK. Následovalo slavnostní vyhlášení výsledků 13. ročníku soutěže Miss Kompost a předání cen včetně korunky pro královnu krásy, kterou letos získal Petr Šohaj. V předsálí probíhaly po celé odpoledne zajímavé workshopy pro děti i dospělé – zero waste balení vánočních dárků, vyrábění adventních věnců a ozdob z přírodních materiálů, moštování, mikroskopování a žížalí TV. Hudební doprovod celé akce zajistila ve swingovém duchu kapela Original Alva Vinariko Orchestra.

Čím byl třináctý ročník Miss Kompost jiný?

Čím se letošní ročník lišil od těch předchozích jsme se zeptali Kateřiny Koubové, která má kompostovací aktivity včetně soutěže Miss kompost v rámci Ekodomova na starosti: „Vyhlášení Miss Kompost letos předcházela kampaň zaměřená na podporu městského kompostování. I prostřednictvím naší soutěže totiž v posledních letech vnímáme, že kompostování definitivně přestalo být výhradní doménou zahrádkářů a jednotlivců. Před třemi lety jsme zavedli zvláštní kategorii pro školy a do prvního ročníku se jich přihlásilo dvacet pět. Šíří se zájem o společné kompostování ve firmách a organizacích i o komunitní kompostování, díky němuž se třeba na pražských sídlištích dokážou dát dohromady lidé, kteří mají společný zájem. Mě na celé soutěži vlastně nejvíc baví ty malé příběhy, které se skrývají za těmi komposty a kompostéry. Všechny ty pohnutky a motivace, které lidi vedou k tomu, že se do kompostování pustí. Tak jako třeba letošní vítěz Miss kompost facebook Milan Prikner, který vyhrál, protože rozjel „kampaň“ na svém profilu a získal 160 lajků. Ve videopozdravu, který nám poslal, protože se nemohl předávání cen zúčastnit, říká, že se na něj najednou začali obracet různí lidé, od nichž by to vůbec nečekal, s dotazy okolo kompostování. Znamená to, že se mu podařilo svoje okolí inspirovat. Vidím, že tohle je způsob, který funguje…“. Také soutěž Miss kompost inspiruje rok od roku více lidí k tomu, aby přestali cenný biomateriál házet do popelnic se směsným odpadem, vytřídili ho a kompostováním přeměnili v cenné hnojivo. Letošní KompostFest byl důstojnou oslavou tohoto nenápadného počínání, které se děje převážně v tichu a ve tmě. Pomalu, ale jistě…

Fotografie v tiskové kvalitě jsou zdarma ke stažení po přihlášení >>> 

Neúnavný propagátor kompostování, zakladatel spolku Ekodomov a iniciátor soutěže Miss Kompost Tomáš Hodek (vpravo) na KompostFestu představil novou iniciativu – Společné prohlášení odborníků k péči o půdu a vodní zdroje v České republice. Na fotografii Ing. Michaela Budňáková z MZe ČR a hydrogeolog Arne Springorum –  spoluautoři Společného prohlášení odborníků k péči o půdu a vodní zdroje v České republice.

Největší oslavu kompostu v Česku KompostFest 2018 moderoval superman Petr Reif.

Laura Mitroliosová z Institutu cirkulární ekonomiky ve své přednášce mluvila o tom, jak principy „cirkulární ekonomiky“ implementovat do našich životů.

Tomáš Aulický z firmy JRK ve svém příspěvku hovořil o praktických zkušenostech s tříděním a zpracováním bioodpadu u nás a v sousedním Rakousku.

Mediální partneři Miss kompost 2018 – časopis Zahrádkář a 7.G na KompostFestu.

Hydrogeolog Arne Springorum spoluautor Společného prohlášení odborníků k péči o půdu a vodní zdroje v České republice na KompostFestu představil iniciativu One Million Soaps.

Korunovace vítěze Miss kompost 2018 Ondřeje Šohaje z Újezdu nad Lesy. Do soutěže přihlásil inovativní biomilíř – kompost a tepelný zdroj v jednom.

Vítěze letošního ročníku Miss kompost 2018, kterým se stal Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy, vyhlásila Ing. Michaela Budňáková z MZe ČR, která je spoluautorkou Společného prohlášení odborníků k péči o půdu a vodní zdroje v České republice.

Vítěze letošního ročníku Miss kompost Ondřeje Šohaje z Újezdu nad Lesy, který do soutěže přihlásil inovativní biomilíř – kompost a tepelný zdroj v jednom, korunovala kompostovací expertka a hlavní organizátorka soutěže Kateřina Koubová ze spolku Ekodomov.

Vítěze letošního ročníku Miss kompost Ondřeje Šohaje z Újezdu nad Lesy, který do soutěže přihlásil inovativní biomilíř – kompost a tepelný zdroj v jednom, korunovala kompostovací expertka a hlavní organizátorka soutěže Kateřina Koubová ze spolku Ekodomov.

Druhé místo v soutěži Miss kompost 2018 získala komunita bio-- kompostéru Bohnice, která začala kompostovat v rámci projektu Spolu8bio ve spolupráci s MČ Praha 8. Cenu převzala správkyně kompostu Veronika Janečková.

Fotografie vítězného inovativního biomilíře – kompostu a tepelného zdroje v jednom, který do letošního ročníku Miss kompost přihlásil Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy.

Fotografie vítězného inovativního biomilíře – kompostu a tepelného zdroje v jednom, který do letošního ročníku Miss kompost přihlásil Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy.

Fotografie vítězného inovativního biomilíře – kompostu a tepelného zdroje v jednom, který do letošního ročníku Miss kompost přihlásil Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy.

Fotografie vítězného inovativního biomilíře – kompostu a tepelného zdroje v jednom, který do letošního ročníku Miss kompost přihlásil Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy.

Fotografie vítězného inovativního biomilíře – kompostu a tepelného zdroje v jednom, který do letošního ročníku Miss kompost přihlásil Ondřej Šohaj z Újezdu nad Lesy.

Druhé místo v soutěži Miss kompost 2018 získala komunita bio- kompostéru Bohnice, která začala kompostovat v rámci projektu Spolu8bio ve spolupráci s MČ Praha 8. Odborným garantem tohoto projektu a dodavatelem komunitního kompostéru SIVA byl spolek Ekodomov. Fotografie ukazují slavnostní zahájení provozu kompostéru a první společné překopávání kompostu. Cenu převzala správkyně kompostu Veronika Janečková.

Druhé místo v soutěži Miss kompost 2018 získala komunita bio- kompostéru Bohnice, která začala kompostovat v rámci projektu Spolu8bio ve spolupráci s MČ Praha 8. Odborným garantem tohoto projektu a dodavatelem komunitního kompostéru SIVA byl spolek Ekodomov. Fotografie ukazují slavnostní zahájení provozu kompostéru a první společné překopávání kompostu. Cenu převzala správkyně kompostu Veronika Janečková.

Druhé místo v soutěži Miss kompost 2018 získala komunita bio- kompostéru Bohnice, která začala kompostovat v rámci projektu Spolu8bio ve spolupráci s MČ Praha 8. Odborným garantem tohoto projektu a dodavatelem komunitního kompostéru SIVA byl spolek Ekodomov. Fotografie ukazují slavnostní zahájení provozu kompostéru a první společné překopávání kompostu. Cenu převzala správkyně kompostu Veronika Janečková.

Druhé místo v soutěži Miss kompost 2018 získala komunita bio- kompostéru Bohnice, která začala kompostovat v rámci projektu Spolu8bio ve spolupráci s MČ Praha 8. Odborným garantem tohoto projektu a dodavatelem komunitního kompostéru SIVA byl spolek Ekodomov. Fotografie ukazují slavnostní zahájení provozu kompostéru a první společné překopávání kompostu. Cenu převzala správkyně kompostu Veronika Janečková.

Druhé místo v soutěži Miss kompost 2018 získala komunita bio- kompostéru Bohnice, která začala kompostovat v rámci projektu Spolu8bio ve spolupráci s MČ Praha 8. Odborným garantem tohoto projektu a dodavatelem komunitního kompostéru SIVA byl spolek Ekodomov. Fotografie ukazují slavnostní zahájení provozu kompostéru a první společné překopávání kompostu. Cenu převzala správkyně kompostu Veronika Janečková.

Druhé místo v soutěži Miss kompost 2018 získala komunita bio- kompostéru Bohnice, která začala kompostovat v rámci projektu Spolu8bio ve spolupráci s MČ Praha 8. Odborným garantem tohoto projektu a dodavatelem komunitního kompostéru SIVA byl spolek Ekodomov. Fotografie ukazují slavnostní zahájení provozu kompostéru a první společné překopávání kompostu. Cenu převzala správkyně kompostu Veronika Janečková.

Třetí místo v soutěži Miss kompost 2018 získala Iveta Peclinovská z Chýnova, která se rozhodla, že pomocí vlastnoručně vyrobeného kompostu přemění bývalé pole s chudou jílovitou půdou betonové povahy v permakulturní zahradu. Manžel proto vyrobil z prken, která zbyla ze stavby domu, tříkomorový kompostér. Iveta Peclinovská říká: „Kompostování není jen o kompostování. Je to cesta, která má dle nás jednoznačný smysl do budoucna. Naší ještě malinkaté dceři chceme darovat úrodnou půdu. A možnost na ní pěstovat organickou zeleninu a ovoce.“

Třetí místo v soutěži Miss kompost 2018 získala Iveta Peclinovská z Chýnova, která se rozhodla, že pomocí vlastnoručně vyrobeného kompostu přemění bývalé pole s chudou jílovitou půdou betonové povahy v permakulturní zahradu. Manžel proto vyrobil z prken, která zbyla ze stavby domu, tříkomorový kompostér. Iveta Peclinovská říká: „Kompostování není jen o kompostování. Je to cesta, která má dle nás jednoznačný smysl do budoucna. Naší ještě malinkaté dceři chceme darovat úrodnou půdu. A možnost na ní pěstovat organickou zeleninu a ovoce.“

Třetí místo v soutěži Miss kompost 2018 získala Iveta Peclinovská z Chýnova, která se rozhodla, že pomocí vlastnoručně vyrobeného kompostu přemění bývalé pole s chudou jílovitou půdou betonové povahy v permakulturní zahradu. Manžel proto vyrobil z prken, která zbyla ze stavby domu, tříkomorový kompostér. Iveta Peclinovská říká: „Kompostování není jen o kompostování. Je to cesta, která má dle nás jednoznačný smysl do budoucna. Naší ještě malinkaté dceři chceme darovat úrodnou půdu. A možnost na ní pěstovat organickou zeleninu a ovoce.“

Třetí místo v soutěži Miss kompost 2018 získala Iveta Peclinovská z Chýnova, která se rozhodla, že pomocí vlastnoručně vyrobeného kompostu přemění bývalé pole s chudou jílovitou půdou betonové povahy v permakulturní zahradu. Manžel proto vyrobil z prken, která zbyla ze stavby domu, tříkomorový kompostér. Iveta Peclinovská říká: „Kompostování není jen o kompostování. Je to cesta, která má dle nás jednoznačný smysl do budoucna. Naší ještě malinkaté dceři chceme darovat úrodnou půdu. A možnost na ní pěstovat organickou zeleninu a ovoce.“

Třetí místo v soutěži Miss kompost 2018 získala Iveta Peclinovská z Chýnova, která se rozhodla, že pomocí vlastnoručně vyrobeného kompostu přemění bývalé pole s chudou jílovitou půdou betonové povahy v permakulturní zahradu. Manžel proto vyrobil z prken, která zbyla ze stavby domu, tříkomorový kompostér. Iveta Peclinovská říká: „Kompostování není jen o kompostování. Je to cesta, která má dle nás jednoznačný smysl do budoucna. Naší ještě malinkaté dceři chceme darovat úrodnou půdu. A možnost na ní pěstovat organickou zeleninu a ovoce.“

V kategorii škol letos v soutěži Miss kompost zvítězila ZŠ Duhovka z Prahy 6. O kompost umístěný na velké školní zahradě se společně starají učitelé, děti i jejich rodiče. Krmí ho materiálem ze zahrady i organickými zbytky ze svačin. Nedávno při překopávání zjistili, že se v jejich kompostu zabydlel vzácný živočišný druh – chráněný brouk nosorožík kapucínek.

V kategorii škol letos v soutěži Miss kompost zvítězila ZŠ Duhovka z Prahy 6. O kompost umístěný na velké školní zahradě se společně starají učitelé, děti i jejich rodiče. Krmí ho materiálem ze zahrady i organickými zbytky ze svačin. Nedávno při překopávání zjistili, že se v jejich kompostu zabydlel vzácný živočišný druh – chráněný brouk nosorožík kapucínek.

V kategorii škol letos v soutěži Miss kompost zvítězila ZŠ Duhovka z Prahy 6. O kompost umístěný na velké školní zahradě se společně starají učitelé, děti i jejich rodiče. Krmí ho materiálem ze zahrady i organickými zbytky ze svačin. Nedávno při překopávání zjistili, že se v jejich kompostu zabydlel vzácný živočišný druh – chráněný brouk nosorožík kapucínek.

V kategorii škol letos v soutěži Miss kompost zvítězila ZŠ Duhovka z Prahy 6. O kompost umístěný na velké školní zahradě se společně starají učitelé, děti i jejich rodiče. Krmí ho materiálem ze zahrady i organickými zbytky ze svačin. Nedávno při překopávání zjistili, že se v jejich kompostu zabydlel vzácný živočišný druh – chráněný brouk nosorožík kapucínek.

V kategorii škol letos v soutěži Miss kompost zvítězila ZŠ Duhovka z Prahy 6. O kompost umístěný na velké školní zahradě se společně starají učitelé, děti i jejich rodiče. Krmí ho materiálem ze zahrady i organickými zbytky ze svačin. Nedávno při překopávání zjistili, že se v jejich kompostu zabydlel vzácný živočišný druh – chráněný brouk nosorožík kapucínek.

160 lajků získal od příznivců na facebooku kompost Milana Priknera z Prahy 2 a jeho autor se tak stal vítězem kategorie Miss kompost facebook. Vlastnoručně vyrobený dvoukomorový kompostér je dobře demontovatelný, dá se jednoduše přemisťovat v rámci zahrady a kompost se v něm snadno překopává.

160 lajků získal od příznivců na facebooku kompost Milana Priknera z Prahy 2 a jeho autor se tak stal vítězem kategorie Miss kompost facebook. Vlastnoručně vyrobený dvoukomorový kompostér je dobře demontovatelný, dá se jednoduše přemisťovat v rámci zahrady a kompost se v něm snadno překopává.

160 lajků získal od příznivců na facebooku kompost Milana Priknera z Prahy 2 a jeho autor se tak stal vítězem kategorie Miss kompost facebook. Vlastnoručně vyrobený dvoukomorový kompostér je dobře demontovatelný, dá se jednoduše přemisťovat v rámci zahrady a kompost se v něm snadno překopává.

160 lajků získal od příznivců na facebooku kompost Milana Priknera z Prahy 2 a jeho autor se tak stal vítězem kategorie Miss kompost facebook. Vlastnoručně vyrobený dvoukomorový kompostér je dobře demontovatelný, dá se jednoduše přemisťovat v rámci zahrady a kompost se v něm snadno překopává.

 
 
Pro média Detail zprávy