Co uzrálo v kompostu?

Jaro 3/2021

Změna k lepšímu

Kromě toho, že pomalu přichází jaro, by se dalo říct, že nic nejde podle plánu. Život bez met a cílů je ale něčím, co naše civilizace nemá v repertoáru. Přeskoč, přelez, nepodlez! Pamatuju si, že kdysi za dob hlubokého komunismu jsme měli na gymnáziu nad tabulí žlutými písmeny na červeném podkladu vyvedený nápis Překonej sám sebe! Časem ale někdo perořízkem do první lavice kontroval: Nepřekonávej sám sebe, nebyl bys to už ty. I když poslední průzkumy ukazují, že na home office trávíme pracovním úsilím v průměru o hodinu a půl déle než v kanceláři, ve skutečnosti toho uděláme méně. Naše produktivita v posledních měsících totiž strmě klesá. Z domova už (víc než rok) může pracovat až polovina Čechů, radost z nejoblíbenějšího zaměstnaneckého benefitu ale vystřídalo rozčarování. Přicházíme na to, že sebeřízení zase není taková legrace. Dostavuje se zklamání z promarněných příležitostí (také jste se nenaučili žádný další cizí jazyk?) i z toho, že pomalu přestáváme zvládat i základ, který jsme běžně dávali předtím. Proto se to teď na internetu hemží osvědčenými tipy freelancerů, tedy těch, kdo jsou na pracovní free style zvyklí. Do domácí kanceláře jedině v kravatě, oddělit pracovní čas od soukromého, uklidit, vyvětrat… Často jsme ale vyděšení velikostí (a množstvím) úkolů. A tu se z hloubky paměti vynořuje nenápadná metoda kaizen. Metoda malých změn k lepšímu. Drobná mravenčí, se kterou nikdy díru do světa neuděláte. Není čas na velké projekty. Spíš na minutové akce, které se hravě nacpou do našich dnů nabitých domácími úkoly, pracovními termíny,  obědy vlastní výroby a nekonečnými seriály. Síla každodenních drobných kroků spočívá v tom, že je zvládne (stihne) udělat každý. I kdyby to měla být jenom jedna přesazená kytka, poděkuje vám. V jarním newsletteru vám přinášíme řadu tipů na malá zlepšení, která můžete zrealizovat třeba hned teď, ale klidně i zítra...

Záhon, který z vás udělá zahradníka

Přemýšlíte o tom, že byste se pustili do pěstování (zeleniny, květin nebo bylinek), ale stojí vám v cestě objektivní překážky? Nemáte vhodný prostor, čas ani zkušenosti, nebo vás odrazují dosavadní pěstitelské neúspěchy? Právě pro vás jsme v naší dílně vyvinuli novou kolekci Ekodomov Grow KOMPLET 6v1.  Vyvýšený modřínový záhon (120x120cm, v.44 cm) vyřeší šest výzev, s nimiž se pěstitelé při pěstování na záhonech nejčastěji potýkají:

  • dostatečná hloubka záhonu pro kořenovou zeleninu, výživu rostlin, udržování vláhy a zaplevelení záhonů
  • prorůstání plevelů do cestiček a do záhonů
  • ochrana výsevů a sazenic před přízemními mrazy a přívalovým deštěm, kroupami
  • opora rostlin pro jejich pnutí do výšky a rychlé dozrávání
  • organizace výsevů a snadné rozpoznání klíčících semen od nežádoucích rostlin
  • ochrana rostlin před podhrabáním a okusem hlodavci

Všechny uvedené problémy řeší záhon Ekodomov Grow KOMPLET 6v1 .

 I když záhon nebude zcela naplněn, 35 cm půdy nabízí dostatek prostoru pro rozvoj podzemních částí rostlin. Pro pěstování ve vyvýšených záhonech dobře funguje směs kompostu, vemikulitu a dřevěného uhlí. Takto namíchaný pěstební substrát dokáže zadržet vodu i živiny, zajistí proudění vzduchu, zvýší mikrobiální aktivitu půdy a celkově zlepší výživu rostlin. Osvědčil se nám pro pohodlné pěstování veškeré zeleniny, ať už se jedná o mrkev, ředkvičky, kedlubny, cibuli, česnek, pór nebo salát, ale i pro pěstování bylin a jahod. Substrát neobsahuje žádná semena ani kořeny plevelů a veškeré v něm uložené živiny jsou tak k dispozici rostlinám. Substrát sami ručně mícháme a nabízíme ho jako vhodný doplněk k záhonům Ekodomov Grow. K záhonu dodáváme pruhy mulčovací fólie a návod jak s nimi naložit, aby utvořily ochranu před zarůstáním cestiček a prorůstáním plevelů do záhonu. K záhonu patří rovněž fóliovník, díky němuž se půda na záhonu prohřeje už brzy z jara. Rostliny chrání před prudkým deštěm nebo kroupami i před prvními mrazy. Pěstitelskou sezónu tak dokáže prodloužit i o několik měsíců a sklízet můžete až třikrát do roka. Kapacitu záhonu zvýšíte použitím treláže – rámu se sítí, který slouží jako opora pro vertikální pěstování a lze jej na vyvýšené záhony snadno namontovat. Budete-li si chtít vyzkoušet intenzivní pěstování na malém prostoru podle metody Square Foot Gardening, pomůže vám mřížka, která plochu záhonu opticky rozdělí a promění ho na čtverečkovou zahrádku. Snadný a přehledný způsob pěstování ocení rodiče, kteří chtějí zahradničit s dětmi, i úplní začátečníci. Nechcete-li se o úrodu dělit s myškami a hraboši, nezapomeňte si přikoupit síťové dno proti hlodavcům.

Ptačí přátelé

Nedávno vytvořila parta psychologů na internetu iniciativu zMůžeš víc. Jednotlivci i spolky sem přidávají tipy, jak v současné situaci bojovat proti bezmoci. Naším favoritem je vedle řady užitečných a bohulibých podniků i fotopast, díky níž  lze na rodinných stránkách U krmítka sledovat v přímém přenosu krmení veverek a ptáčků. Podívaná, která nikdy neomrzí, vás určitě potěší hlavně 1. dubna, kdy slavíme Mezinárodní den ptactva.
Náš tip: Víte, že s odcházející zimou pomáhání ptáčkům nekončí? Také vás poslední dobou ráno budí zpěv? Ohlašuje, že se blíží doba hnízdění. Ptáci teď nevědí, kam dřív skočit, proto uvítají, když jim spolu s dětmi pomůžete se stavbou hnízda. Jak na to? Poskytněte jim materiál! Najděte doma přebytečná peříčka, třeba ta ze starého polštáře, který už byl na vyhození. Napěchujte je například do síťky od citrónů a pověste někde v přírodě na strom. Podobně můžete na zahradě na hromádky nachystat další ingredience pro stavbu hnízda - větvičky, stébla slámy nebo hlínu z krtčí hromádky, kterou jste ukořistiĺi při procházce. Do krmítka dál sypejte výživnou stravu - slunečnicová semínka, mák, ovesné vločky. Občas teď můžete přidat skořápky od vajec, díky nimž budoucí ptačí maminky doplní vápník. Kromě krmítka nainstalujte na zahradě i pítko, aby ptáčci nemuseli létat daleko pro vodu. Další tipy, jak se o opeřené přátele během celého roku starat, najdete v knížce Krmíme ptáky- ale správně.    

Komunitnímu kompostování zdar!

 Přehazování kompostu patří k hlavním společným akcím, které komunitní kompostáře zaměstnávají. Také komunita Naše Lvovská z Prahy 10, ve které je správkyní Šimona Huitric, se tomuto užitečnému sportu pravidelně věnuje.

Po sérii karantén se náš koordinátor kompostovacích aktivit Adam Šlégl konečně vydal do Řep, aby tam doručil informační nálepky určené pro komunitní kompostéry SIVA. Zájemci o kompostování na nich najdou důležité kontakty i návod, co do kompostéru patří a co rozhodně ne. I když pravděpodobnost, že by byl v Řepích někdo, kdo by si v tomto ohledu nevěděl rady, se limitně blíží nule. První komunitní kompostér v Praze se totiž v roce 2007 instaloval právě tady. Od té doby tu kompostování bez přestávky jede (dnes v šesti kompostérech) a zájem o ně nepolevuje. V dubnovém čísle časopisu Odpadové fórum si přečtěte článek Kompostování nezastavíš!, ve kterém místní správkyně Dušana Kozlovská mluví o počátcích a současnosti komunitního kompostování v Řepích. Její pohled doplňuje rozhovor se správkyní dvou komunitních kompostérů na Praze 10 Šimonou Huitric zaměřený na budoucnost společného kompostování na Praze 10.

Díky nálepkám na komunitních kompostérech dokáže i náhodný kolemjdoucí identifikovat, o co tady v té šedivé bedně vlastně jde. Vedle stručného návodu, jak si při třídění bioodpadu správně počínat, je tu i kontakt na styčného důstojníka - správce kompostéru, který kompostování organizuje. Právě u něho se mohou hlásit noví zájemci.

– Přidáte se? –

Voda na náš mlýn

Když nás loni oslovil tým EKOvýzvy Greenpeace, zda bychom se nechtěli stát jedním z ambasadorů, s radostí jsme přijali a přispěli články Voda v krajině a Vodní stopa potravin. Loňská EKOvýzva startovala kvůli pandemii se zpožděním, ale i přesto se do ní zapojilo skvělých 2135 lidí. Letos to vypadá ještě nadějněji. I když EKOvýzva 2021 začne oficiálně až 1. dubna, už během března se do ní zapojilo 1 353 účastníků. Na příspěvky od EKOvýzvařů a EKOvýzvařek se můžete podívat na homepage, rady a tipy odborníků z neziskových organizací najdete na stránce „Víš, že...“. My jsme opět operovali ve „vodní“ sekci, tentokrát přidáváme články Potraviny náročné na vodu a Jak si spočítat svoji vodní stopu. Nad tématy jsme se zamýšleli také osobně a někteří z nás se hodlají výzvy zúčastnit. Na report o tom, jak se nám přitom vedlo, se můžete těšit příště.

Plogging počesku

Některé akce získaly v jiném kontextu nový rozměr: Ukliďme Česko! letos neprobíhalo v tradičních rojnicích pročesávajících luhy a háje. Povinný sociální distanc inspiroval organizátory, aby v rámci populární akce více zpropagovali švédský nápad zvaný plogging, tedy běh spojený s uklízením odpadků. Proto ke spolupráci přizvali běžce z Běhej lesy a Rozběháme Česko a zhruba na tisícovce míst po celé zemi „nainstalovali“ pytlomaty. V sobotu 27. března sbíralo v přírodě odhadem 40 – 50 tisíc dobrovolníků. To je ale jen vrchol ledovce. Běhat, sbírat a fotit se u toho můžete až do 15. května, kdy je uzávěrka fotosoutěže  Ukliďme Česko 2021.

Když jsme dosbírali odpadky, připojili jsme se ještě 27. března večer k největšímu celosvětovému happeningu na ochranu klimatu Hodina Země, který se letos konal pod heslem Klima už jsme změnili, teď se pojďme změnit my! A protože byla sobota (a stejně jsme všichni byli na home office), zhasínali jsme mezi půl devátou a půl desátou večerní individuálně. Závazek ale máme společný: Dál chceme pracovat na popularizaci třídění bioodpadu a kompostování. A jak to souvisí se změnou klimatu? Zpráva o životním prostředí v ČR 2019 uvádí, že produkce odpadů u nás stále roste, v případě komunálních odpadů za posledních 10 let o 10 %. Velkou část tohoto množství přitom tvoří bioodpad. Na skládkách ho každoročně skončí milion tun a od roku 2 000 kvůli němu vzrostly emise skleníkových plynů z odpadů o 47 %.

Ekodomov | Ekonákup | Kompostuj | LMŠ a DK Šárynka | Kontakty

Facebook Instagram

Foto: Pixabay, archiv

 Odhlášení zpravodaje můžete provést zde