Co uzrálo v kompostu?

Nezobrazuje se vám email správně?
Otevřete zde
Září 2020

Není špatné počasí

Vypadá to, jako by si virus vzal na chvilku dovolenou. Odešel s jarním povětřím oknem, aby se spolu s nadcházejícím podzimem a ranními mrazíky vrátil dveřmi. Odpočatý a při síle. I my jsme se ale přes léto programově trochu nadechli a ze slunce (a rybího tuku) dočerpali vitamín D. Teď to vypadá, že i když dny mají ještě letní atmosféru, čísla rostou a je tu druhé kolo. Český expert na modelování a globální rizika působící v Oxfordu Jan Kulveit nedávno na Seznamu napsal, že to, co se stane s koronavirem, je převážně v našich rukou. Dobrá zpráva pro všechny, kdo nechtějí jenom donekonečna sedět v úplné izolaci a doufat, že to přejde, nebo se zcela iracionálně tvářit odvážně a neporazitelně, protože virus je jen virtuálním výmyslem nepřátel, kteří se nás snaží zmanipulovat. Protože – řečeno s Kurtem Cobainem, to že jsi paranoidní neznamená, že po tobě nejdou… Takže – Don´t Panic! Situace sice momentálně vypadá hrozivěji než na začátku března, zároveň ale máme mnohem víc relevantních informací. Nemusíme tedy jenom bezmocně čekat na vyhlášení plošných zákazů a opatření, protože už víme, co pomáhá:  Nudná ale účinná triáda – roušky, ruce, rozestupy. Když se svobodně (a odpovědně) rozhodneme, že budeme dodržovat pár jednoduchých pravidel, můžeme totiž dál relativně dobře fungovat. V tomto kontextu se vynořuje slovo, které patří spíš do slovníku ekologů – udržitelnost. Dlouhodobě udržitelná strategie přežití musí být zároveň bezpečná, ale i únosná. Takže – dělejme všechno, co můžeme. Ze všech doporučení, která reagují na situaci, proto máme v Ekodomově nejradši to, které říká, že se vyplatí pobývat co nejvíc venku, v přírodě. To totiž zcela souzní se vším, čemu věříme. Ne náhodou jsme před lety založili lesní školku, kde děti tráví až 90 % času na čerstvém povětří. V přírodě probíhá i náš outdoorový kroužek Malý průzkumník přírody a některé ekologické výukové programy. My to prostě víme už dávno: Pobyt venku posiluje imunitu a celkovou odolnost, snižuje vysoký krevní tlak (a ten nízký zvyšuje) a hlavně – zlepšuje náladu. Takže – u nás se toho s novým školním rokem mnoho nezměnilo. Najdete nás venku (za každého počasí).

Kulový blesk na Desítce

Naši kolegové z kompostovací sekce – koordinátor kompostovacích aktivit Adam Šlégl a technik Milan Kráčmar – se během srpna na Praze 10 dali do díla. Jejich úkolem bylo opravit, uklidit a případně přemístit několik komunitních kompostérů Siva. Šlo hlavně o to vytvořit v lokalitách, kde o komunitní kompostování roste zájem (například v ulicích V Předpolí nebo Jahodová), dostatečnou kapacitu. Proto sem přemístili opravené kompostéry z jiných stanovišť, na nichž už delší dobu nefungovaly. Naopak v ulici K Louži provedli kompletní servis včetně úklidu tak, aby tu mohlo být kompostování řádně obnoveno. U kompostérů chyběly zámky, které mají zajistit výhradní přístup kompostující komunitě a chránit obsah před kontaminací. Proto bylo nutné obě Sivy vyklidit a obsah roztřídit. V nejbližší době budou uzamčeny  tak, aby se situace neopakovala. Momentálně jsou všechny kompostéry jako nové a čekají na čerstvý přísun „krmiva“ z domácností. Kompostování zdar, komunitnímu zvláště!

Na nic nečekejte!

Máme pro vás dvě zprávy. Tak nejdřív tu špatnou: Poslanci v pátek 18. září odhlasovali, že se zákaz skládkování využitelného odpadu odsouvá až na rok 2030. Ta dobrá je, že se skládkování bude postupně zdražovat a obce budou prostřednictvím třídící slevy motivovány k výraznému zlepšení separace. Velkou část (20 – 40 %) onoho „dál využitelného odpadu“ na našich skládkách tvoří bioodpad, a to i přesto, že skládkování kompostovatelných odpadů je v rámci EU již dvacet let nelegální. O tom, že třídění bioodpadu a kompostování představuje účinné řešení, víme v Ekodomově už šestnáct let! Pokud se vám také zdá škoda vyhazovat organický materiál do směsi jenom proto, že to zatím nikdo nezakázal, můžete začít kompostovat s námi. Třeba hned teď! Předseda našeho spolku Tomáš Hodek o tom mluví, kudy chodí. Naposled 7/8 v Událostech na ČT 1 radil, jak si třídění a kompostování bioodpadu v domácnosti usnadnit, a v Receptáři Prima nápadů 20/9 předvedl divákům náš vermikompostér VermiHut v akci.

Stalo se

Uprostřed prázdnin jsme v Ekodomově utužovali vztahy na teambuildingu, během něhož nás koordinátorka EVP Veronika Palkovičová naučila ušít bosoboty – sandále huarache, v nichž jsme mohli na konci workshopu odejít domů. Pokračujeme ale i ve vážné práci: Začátkem srpna jsme si našli čas i na strategické plánování s Hankou Urbanovou, pokračovat budeme 23/9. Jaká je bilance letošních příměstských prázdninových táborů? Devíti turnusy, které během léta pořádala Šárynka, prošlo 118 dětí, „malých průzkumníků“ na osmi turnusech bylo 97. Tak zase za rok…  V Šárynce se pomalu začíná stávat tradicí, že na samém konci prázdnin pořádáme pro průvodce ze školky a pro lektory kroužku Malý průzkumník přírody kurz první pomoci. Letos se nám věnovali Adéla a Filip – zkušení instruktoři s praxí u záchranných složek z IPRK.  Školení pro nové lektory kroužku Malý průzkumník přírody 4. - 6. září bylo stejně akční jako naše nové kolegyně a koordinátorky kroužku Marie Černá a Kamila Valentová. Protože se první termín workshopu nehodil všem zájemcům, proběhne  ještě další kolo začátkem října. Bližší informace na mpp@ekodomov.cz  O půl roku později a za ztížených podmínek jsme nakonec přece jen 18. – 20. září představili novinky z Ekodomova i z Ekonákupu na festivalu Evolution.

 

Rostou na zahradě

„Východ je tam!“, ukazují děti, a hned odvozují i další světové strany. Druhý zářijový čtvrtek patří ve ScioŠkole na Praze 6 společnému workshopu s designérkou. Jeho cílem je navrhnout změny v předzahrádce a na terase školy. Nejdřív je potřeba všechno dobře změřit, nakreslit si plánek, zjistit, odkud svítí slunce… Projekt Bioodpad není odpad, který jsme inovovali v rámci jarní akcelerace v HUBu, míří do své pilotní testovací fáze. Přejmenoval se na Rosteme na zahradě! a na základě dosavadních zkušeností jsme ho rozšířili o aktivity, které školy nejvíce poptávaly: Intenzivnější využití školní zahrady k pěstování, praktickým činnostem a k badatelským aktivitám. Pokud byste se chtěli se svou školou (třídou) také přidat, ozvěte se koordinátorovi kompostovacích aktivit Adamu Šléglovi na rostemenazahrade@gmail.com!

Potkáme se?

Doba je nejistá, takže otazník do nadpisu patří tentokrát víc než jindy. Takže pro pořádek: Změna programu vyhrazena!

24/9

V břevnovském komunitním centru Nesedíme, sousedíme povede náš kolega Adam Šlégl od 17 do 20 hodin workshop nazvaný Kompostování nejen pro dospělé. Víte, jak individuálně předcházet vzniku bioodpadu ve městě? Teorie i praxe v naší komunitní zahrádce. Registrace na katerina@nesedimsousedim.cz.

25/9

Od 10 do 12 hodin bude mít v komunitním centru Nesedíme, sousedíme Veronika Palkovičová kurz Kompostování nejen pro matky s dětmi. Ohryzek se z jablíčka vytvoří pouhým okousáním. Jak to ale provést obráceně? To vám poví naše kolegyně žížalka Žofka! Program v rámci klubu pro rodiče s dětmi.

10/10

Pod heslem Mluvme spolu proběhne na Střeleckém ostrově NGO Market. Budeme s Vámi mluvit o všem, co jste chtěli vědět o vzdělávání dětí v přírodě a o kompostování (a báli jste se zeptat). Potkáme se jak na výstavě, tak i v dětském koutku, pro který chystáme program. I letos se ujímáme třídění a likvidace bioodpadu.

12/10

V rámci Fóra 2 000 chystáme od 17,30 ve Skautském institutu panelovou diskuzi na téma Komunitní projekty a jejich vliv na životní prostředí ve městě. Jaké přinášejí benefity a kde jsou jejich limity? Odkud přicházejí nápady a kde se rodí motivace? Má společné úsilí předpokládaný dopad? Otázky, na něž se diskutující pokusí odpovědět.

21/10

V Touclově Dvoře proběhne od 8,30 do 16 hodin Konference EVVO pro učitele základních a středních škol na téma Půda základ života. Úvodní přednášku Nech půdu žít bude mít Ladislav Miko, Ekodomov se představí v následujícím bloku ekologických výukových programů, jejichž  tématem je půda a kompostování.  

Ekodomov | Ekonákup | Kompostuj | LMŠ a DK Šárynka | Kontakty

Facebook Instagram

Odhlášení zpravodaje můžete provést zde