Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

Kde nás najdete

DKŠ a LMŠ
Šárynka (pozemek s jurtami)
V Šáreckém údolí
(cca 300m od kanceláře)

Sídlo DKŠ a LMŠ
Ekodomov, z. s. (kancelář)
V Podbabě 29b
Praha 6 - Dejvice

Jak se k nám dostanete ...

Kontakt:
Tereza Chalupová
Koordinátorka velké jurty
tel.: 734 406 003
tereza.chalupova(at)ekodomov.cz

Zřizovatel: Ekodomov, z. s.

Jana Valentinová
Ředitelka LMŠ Šárynka
tel.: 739 403 049
lms(at)ekodomov.cz

Tomáš Hodek
Zakladatel a ředitel ústavu
LMŠ Šárynka z. ú.
tel.: 603 425 958

Průvodci

Lesní mateřská škola Šárynka (jurta Pod bezinkou)

Bc. Jana Valentinová
Ředitelka LMŠ
Průvodkyně dětí
Vytvořit zprávu projana.valentinova(at)ekodomov.cz

Tereza Chalupová
Koordinátorka velké jurty
Průvodkyně dětí
tel.: 734 406 003
Vytvořit zprávu protereza.chalupova(at)ekodomov.cz

Kateřina Zábojníková, DiS.
Průvodkyně dětí

 

Dětský klub Šárynka (jurta Pod smrkem)

Alena Firchová
Průvodkyně dětí

Dana Firchová
Průvodkyně dětí

Tereza Chalupová
Průvodkyně dětí

Slavomír Johann
Průvodce dětí

 
 

Kateřina Hodková
Zakladatelka Dětského klubu Šárynka
Vytvořit zprávu prokaterina.hodkova(at)ekodomov.cz

Tomáš Hodek
Předseda Ekodomova
Zakladatel Dětského klubu Šárynka
Zakladatel a ředitel ústavu LMŠ Šárynka
Vytvořit zprávu protomas.hodek(at)ekodomov.cz

 
 

Pedagogové

Mgr. Světlana Sarkisjanová
Světlana Sarkisjanová

* 1981
Pochází ze Žiliny. Krajina kolem rodného města jí formovala zásadním způsobem – blízkost polí, lesů a kopců s výhledem na hory a pohyb v nich zanechali přirozenou potřebu se do nich vracet. Byl to určitě jeden z hlavních momentů toho, proč ji pak po letech silně oslovila právě pedagogika v přírodním prostředí – ve formě lesní školky. Vystudovala magisterský obor - Léčebná pedagogika na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Tento obor užívá projevy výtvarna, hudebna, pohybu atd. k výchovnému / terapeutickému záměru.V tomto směru se po letech opět vzdělává studiem muzikoterapie na Akademii Alternativa v Olomouci. Většinu profesního života se věnovala práci s dětmi, převážně předškolního věku. Pracovala jako pomocná lektorka cvičení pro maminky s dětmi, jako asistentka pedagoga ve třídě dětí postižených autismem, jako pracovnice nízkoprahového klubu, jako lektorka volnočasových kroužků a jako předškolní pedagog. Osobitou zkušeností byla tříletá pozice vedoucí provozu trénikové Kavárny na půl cesty. Bylo výzvou kombinovat nároky provozu v podmínkách pracovní rehabilitace lidí s duševním onemocněním a zároveň klíčového odpočinkového místa na pankrácké pláni. Po letech v kavárně se nadobro vrátila k pedagogické činnosti. Pracovala v soukromých školkách, načež propadla kouzlu a výzvě lesních školek, které ji doteď inspirují možnosti poskytnout dětem i jejich pedagogům velký kus přirozenosti v procesu výchovy. V Šárynce chce svojí mírou přispět k vytváření bezpečného, a zároveň moudrého a svobodného místa pro rozvoj a výchovu dětí v nastavení dobré spolupráce školky s rodiči a sehraným týmem pedagogů. Ve volném čase je také čajovnicí v čajovně Šamanka, kde také s Danou působí v týmu Poradny pro zdravý život jako masérka. Baví ji práce s hlasem a aktivně se jí věnuje jako zpěvačka a hudebnice mezinárodní kapely Korjen, sboru Chrpy i ženského Tria Bavlna. V Šárynce působí od září 2015.

 
Bc. Dana Firchová
Dana Firchová

* 1984
Vystudovala učitelství pro mateřské školy a dramatickou výchovu na Pedagogické fakultě v Praze. Tam poznala waldorfskou pedagogiku, ze které se v Šárynce hodně čerpá. Má také vystudovaný waldorfský seminář pro vychovatele dětí v prvním sedmiletí. Po studiu nastoupila do waldorfské mateřské školy na Praze 6. Po třech letech práce zde odjela do zahraničí na zkušenou a strávila rok ve Skotsku. Jako chůva, servírka, dělnice v továrně a stážistka ve waldorfské MŠ a ZŠ v Aberdeenu. Po návratu domů rok působila v začínající lesní třídě při MŠ Na Cibulce. Kromě práce učitelky také působí v týmu čajovny Šamanka na Praze 2 nejenom jako čajovnice. Jejich další velkou týmovou zálibou vedle čajovny je chov a práce s koňmi v soukromé stáji za Prahou. Na praxi lesní školky je jí sympatické, že vychovává děti, které bývají zvídavé, radostné, s aktivním přístupem k životu, s rozvinutým prosociálním cítěním a s touhou po dalším vzdělání a hledání souvislostí.

 
Slavomír Johann
Pavel Papež

* 1978
Narodil se v Partizánském na řece Nitře. Dětství trávil s kamarády zejména v přírodě, v blízkém lese za řekou. Příroda a pobyt v ní je pro něj dodnes jednou z nejoblíbenějších aktivit. K tomu hraje na darbuku a jiné perkuse, rád zpívá a sportuje. Zajímá ho filozofie, historie, alternativní vzdělávání, technika. Rád pracuje s přírodními materiály, aktuálně se podílí na stavbě přírodního domu a permakulturní zahrady v CHKO Český kras.
Vystudoval SPŠ strojnickou a jeho otevřenost a zájem ho přivedly k práci v různých oborech. Věnoval se sadařství, výchově dětí, obchodu, strojní výrobě, stavebnictví, gastronomii a jiným.
Jeho zkušenosti a vztah k dětem současně nacházejí uplatnění v Dětském Lesním Klubu Šárynka, kde působí jako průvodce a školník.

 
Jana Valentinová
Zuzana Hyhlíková

Jako malou a menší ji, krom běhání po lese, bavily tři věci: Hrát si s malými dětmi, číst knihy a hladit různá zvířátka. Nakonec to vyhrály děti a vystudovala střední pedagogickou školu, na kterou později navázala bakalářským studiem speciální pedagogiky v Brně. V době studia pracovala v několika čajovnách, a nakonec si i jednu vlastní s kamarádem otevřela. Po letech se pak rozhodla vrátit k práci s dětmi. Začala jako asistentka pedagoga ve Fakultní mateřské škole Arabská, kde pracovala s integrovanými dětmi. Později působila nějaký čas jako chůva na plný úvazek v rodině se čtyřmi dětmi, a nakonec našla uplatnění v Šárynce. Po roce práce přijala nabídku zapojit se do dění v Šárynce víc a ve spolupráci se Světlanou a Tomášem dát Dětskému klubu podobu Lesní mateřské školy poskytující komplexní vzdělávání pro děti předškolního věku zapsané do rejstříku MŠMT. Vyhovuje jí volný prostor, kde se mohou děti projevovat živě a přirozeně, společné rituály, koncept práce navazující na plynutí ročních období a tradic. Má ráda bytí s dětmi, s přírodou, úsměvy na tváři, čaj, šití a tvoření z různých materiálů.

 
Alena Firchová

Alena je vystudovaná zdravotnická záchranářka a kromě práce v Šárynce působí i jako chůva v agentuře No stress care. Mezi její různorodé zájmy patří pobyt v přírodě, zejména několikadenní túry spojené s přespáváním pod širákem. Baví ji míčové hry, hudba, zpěv a v neposlední řadě studium biologie člověka. V Šárynce je nadšená tím, že její náplň práce zahrnuje všechno, co má ráda – pobyt v přírodě, pohyb, uměleckou činnost a také výchovu a rozvoj dětí.

 
Tereza Chalupová
Lucie Devátá

*1982

Tereza žije celý život v Praze, odkud ráda prchá a poznává krásné kouty naší země i planety. Má dvě malé dcery, z nichž starší před rokem nastoupila do Šárynky. Celá její rodina se tak stala součástí báječné skupiny dětí i dospělých v Šárynce, kde je jim moc fajn a kde cítí, že svět je takový, jaký má být. Když se objevila možnost nastoupit do Šárynky na částečný úvazek jako průvodce, neváhala a moc si to od prvního dne užívá.
Tereza vystudovala dvouobor psychologie a speciální pedagogika na Pedagogické fakultě v Praze. Před tím, než nastoupila na mateřskou dovolenou s první dcerou, sbírala několik let pracovní zkušenosti v oboru. Pracovala na částečné úvazky na několika základních školách na pozici školní psycholožky/speciální pedagožky a ve Speciálně pedagogickém centru na Praze 8 na pozici speciální pedagožky. Čtvrtým rokem lektoruje cvičení rodičů s dětmi. Kromě toho se již asi deset let zabývá výrobou a prodejem šperků. Nejdřív je vytvářela jen tak pro radost, později je začala nabízet i na různých trzích a v e-shopech. Odjakživa ji baví rukodělné práce a vždycky si na ně najde čas. Ráda jezdí s dětmi na kole na rodinnou zahradu na Suchdole, kde se svým tátou pěstuje řadu plodin a v sezóně tu tráví mnoho času. Na stejné zahradě vyrůstala jako malá se sestrou, teď tu rostou i její děti…

 

Zakladatelka Šárynky

Kateřina Hodková
Kateřina Hodková

* 1972
Na PedF UK studovala obor Aj-Hv, studium předčasně po dvou letech ukončila. Později sedm let pracovala v jazykové škole Caledonian School, kde založila a vedla knihovnu a posléze učila angličtinu. Její učitelská kariéra trvala krátce, neb se zadařilo a odešla hned na jejím počátku na mateřskou. Je zakládající členkou občanského sdružení Ekodomov, které od roku 2004 působí v oblasti environmentální výchovy. Jeho hlavním posláním je osvěta v oblasti třídění bioodpadu a kompostování. V prosinci roku 2008 jí přišla myšlenka založit, nejen pro své děti, lesní mateřskou školu. V té době v ČR ještě o lesních MŠ lidé moc nevěděli, na internetu našinec v češtině dohledal jen informace o lesních školkách pěstujících stromky. Přesto se jí přes většinou rezervovaný postoj okolí podařilo nadchnout několik dalších odvážlivců a nadšenců. V únoru 2009 i její muž Tomáš pochopil, že "to" myslí vážně, přidal se, nápad zhmotnil a v září 2009 společně v rámci Ekodomova zahájili provoz Dětského klubu Šárynka. K jejím zájmům patří hudba, šití, plavání, tanec, permakultura. Láká ji myšlenka soběstačnosti. Ráda hledá a prošlapává nové cesty.

27.04.2021 11:16