Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.
Kategorie: Malý průzkumník přírody

13.04.2017  |  Autor: Míša Mikulenková

Jak jsme se vydali do údolí hledat rozličné zástupce hmyzu

ZŠ Vrané nad Vltavou
 

V tomto týdnu jsme podnikli delší přesun do terénu, abychom se mohli dále zabývat hmyzími kamarády. Navštívili jsme místní údolí, kde jsme měli v plánu hledat rozličné zástupce hmyzu, avšak… Samotná cesta se stala dobrodružstvím. Narazili jsme na potok, který se pro nás stal doslova hračkou. Nejen, že se dal přeskakovat, ale umožnil nám zkoumat drobné vodní živočichy (např. kamomila). Dále jsme narazili na kvetoucí rostliny (sasanky hajní a pryskyřníkovou, popence, orseje, zběhovce, podběl, plicník lékařský, ...); rostliny, které se dají ochutnat, což jsme samozřejmě dělali (kopřiva, šťavel, hluchavky); velmi zajímavou parazitickou rostlinu (podbílek šupinatý) a mršinu kosáka.

A hmyz? I na ten jsme nakonec došlo. Ulovili jsme vodoměrku, nezměrné množství pavouků, mravenců a ruměnici. Dále jsme se dozvěděli něco o hmyzím tykadle a složených očích. „Poslouchali“ jsme tykadlem – klackem zvuky přírody a za pomoci ruliček od toaletního papíru si vyzkoušeli, jak těžké/dokonale zařízené to má hmyz.

Výsledkem tohoto dne byla hromada spokojených (soudě dle některých reakcí), uhoněných, ale místy i mokrých dětí. Za mě naprosto báječný den.

Fotografie z průzkumu najdete na maly-pruzkumnik-prirody.rajce.idnes.cz.

 

 

 
 
Pro média Detail zprávy