Co uzrálo v kompostu?

Nezobrazuje se vám email správně?
Otevřete zde
Květen 2020

Kdo chce, hledá způsoby

V posledních týdnech a měsících byl každý z nás neobvykle často konfrontován se situací, že „něco nejde“. Naše smečka, která kvůli ohroženým druhům na palubě uvízla oddělená od zbytku světa i od širší rodiny na bezpečném ostrově naší domácnosti, musela reagovat na řadu problémů, o kterých se nám donedávna ani nezdálo. Zároveň se ale ukázalo, že některá nestandardní zadání mohou mít zcela překvapivá řešení. Tak například – jak zařídit opravu auta, ve kterém díky dlouhému stání kuna překousala kabely? „Náš“ servis je vzdálený pětadvacet kilometrů, cesta zpět domů hromadnou dopravou nepřipadá v úvahu, pěšky by to bylo nepříjemným terénem na dobrého půl dne. Můj muž to rozpletl svérázně. Konečně si pořídil nové kolo, po kterém tak dlouho prahnul, podoben Američanům, kteří prý během karantény vykoupili všechny bicykly v zemi, ačkoli cyklojízdě jinak příliš neholdují. V Bruselu se rozšířily městské stezky pro cyklisty o 40 km, chodci a cyklisté tu mají už navždy přednost a nejvyšší povolená rychlost pro automobily klesla na 20 km/hod. V Itálii vláda lidem na pořízení kola přispěje… Kromě toho, že jsme začali frčet na kole, jsme zjistili, co všechno se dá zažít přes internet – od pracovních jednání až po virtuální účast na koncertě, kdy jsme my doma viděli hudebníky v sále, a oni nás na obrazovkách v našich obývácích! Ačkoli ještě nedávno pohlížela řada zaměstnavatelů na práci z domova s podezřením jako na neefektivní a neproduktivní, stačily tři měsíce pandemie, aby se home office se stal  z výjimky pravidlem. Ukázalo se totiž, že nejoblíbenější zaměstnanecký benefit má pro obě strany řadu výhod. Facebook tak prý začne od července přijímat lidi, kteří budou pracovat výhradně z domova, zaměstnanci Twitteru odteď mohou pracovat z domova už navždy (budou-li ovšem chtít) a Google garantuje home office až do konce tohoto roku. Tyto a další příklady ukazují, že málo co je skutečně neřešitelné. A ačkoli jsou pokroky v některých oblastech sotva znatelné, naděje, že za dalším rohem číhá dosud neviděné řešení, není nereálná…

Takto fungoval náš tým Kompostuj! v posledních týdnech v rámci akceleračního programu Climate Challenge. Jak vidíte, občas se společně i zasmějeme, i když někteří se ustaraného výrazu zbavují jen stěží, zvláště ve chvíli, kdy se spojení nedaří a je potřeba si vypomáhat přes mobilní telefon. 

Přidejte se!

Od 19. května sdílíme každé úterý na našem FB celoevropskou kampaň koalice Good food good farming věnovanou reformě Společné zemědělské politiky, o níž bude v říjnu hlasovat plénum Evropského parlamentu. Poslanci, kteří budou rozhodovat o budoucnosti našich potravin, by měli vědět, že očekáváme skutečnou změnu!

80 % evropských zemědělských dotací připadne v současné době jen 20 % zemědělců. Většinou jde o průmyslové velkopodniky. Proto požadujeme zastavení plošných plateb bez přidané veřejné hodnoty a zajištění důstojných životních a pracovních podmínek pro producenty potravin a podpory pro malé a nové farmáře v přechodu k přírodě blízkému hospodaření. Potravinový systém je zodpovědný až za 37 % emisí skleníkových plynů. Hlavními příčinami znečištění jsou průmyslové velkochovy, přeměna krajiny, ničení rašelinišť a umělá hnojiva. Proto by mělo jít minimálně 50 % rozpočtu Společné zemědělské politiky na ochranu přírody a klimatu. Oceněni by měli být farmáři, kteří chrání a obnovují rašeliniště a mokřady. Mělo by dojít k omezení průmyslové produkce masa a využívání průmyslových hnojiv. Na dotace na zlepšení životních podmínek zvířat putovalo mezi lety 2014 a 2020 pouhých 1,5 % rozpočtu Společné zemědělské politiky. Proto požadujeme zrušení dotací pro velkochovy. Dotace musí být podmíněny dodržováním dobrých životních podmínek zvířat. Stanovte cíle, které povedou k omezení využívání antibiotik, která ohrožují nejen zdraví zvířat, ale i lidí! Za posledních 30–40 let zmizelo v Evropě téměř 60 % polního ptactva a v některých oblastech až 80 % létajícího hmyzu. Proto je nutné, aby bylo na každé farmě minimálně 10 % přírodních prvků. Rozpočet musí  pamatovat na zvýhodnění zemědělců, kteří přijmou opatření na podporu biodiverzity a přestanou využívat umělé pesticidy. Globální pandemie odhalila křehkost našich globalizovaných a industrializovaných potravinových systémů. Přístup k jídlu po celém světě je v ohrožení. Je proto nutné budovat odolné potravinové systémy, upřednostňovat krátké dodavatelské řetězce a zajistit tak zdravé jídlo pro všechny. Je potřeba podporovat přechod k agroekologickým postupům a ekologickému zemědělství.

Přidejte se!

Čtverečkování

A tady další „nové“ záhony, které se s jarem na naší podbabské zahradě rozrůstají. Vlastně nejsou úplně nové, mají jen obnovené obruby a vedou mezi nimi praktické, kamínky vysypané cestičky. Na fotografii vidíte záhonek organizovaný na principu čtverečkové zahrádky, který tímto způsobem osela Katka Hodková.

0Intenzivní metodu nazvanou v angličtině Square Foot Gardening objevila před pár lety v knížce Mela Bartholomewa Zahrada na jednom metru čtverečním. Jde o způsob pěstování vhodný zejména pro městské zahradníky, kterým chybí zkušenosti, pozemek i čas. K produkci vlastní čerstvé zeleniny, voňavých bylinek, drobného ovoce a květin vám stačí čtvercový záhon o rozměrech 120 x 120 cm, který se vejde do předzahrádky, na balkón, terasu nebo na střechu a může stát i na betonu. Slibujeme vám, že k péči o minimalistickou zahrádku budete potřebovat jenom deset minut denně. Už žádné pletí, ani umělá hnojiva.  Sklizeň si rozvrhnete podle své vlastní potřeby. Pokud se chcete dozvědět víc, pohlídejte si další termín konání našeho workshopu Minimalistické zahradničení pro začátečníky!

Čas na žížaly

Spolu s nouzovým stavem připutoval do naší domácnosti vermikompostér VermiHut  včetně  násady - rovných tří stovek kalifornských žížal. Původně jsem dobrodružství vermikompostování, do něhož jsme se doma pustili, chtěla sdílet "v přímém přenosu" na sociálních sítích. Realita ale nakonec byla jiná. Ukázalo se, že vermikompostování je pomalý proces, který probíhá nejlépe v tichu a ve tmě bez zvláštní pozornosti médií (s výjimkou žížalí televize).  Žížaly, které mi kolegové z Ekodomova poslali ve speciálním polystyrénovém boxu, dorazily živé a zdravé. Dokonce to vypadalo, že cestou neslyšely nic o zákazu sdružování a že je nic - ani světová pandemie - nemůže odradit od jejich hlavního životního poslání - jíst, množit se a  vytvářet humus.  Se sestavením a rozjetím vermikompostéru mi zásadně pomohlo naše instruktážní video Jak založit vermikompostér, které kromě mě vidělo na YouTube už 21 384 lidí! Hlavní a nejdůležitější informace, kterou jsem si z něj zapamatovala, zní: Zpočátku do vermikompostéru házejte hrst nadrobno nakrájeného biomateriálu denně. Všechno jsme udělali podle rady. Největší zábava byla každé ráno zvednout horní patro kompostéru a vidět, že jeho obyvatelky spokojeně cestují mezi patry - z jídelny do ložnice a zpět. Zvukově se kompostér v naší kuchyni projevuje tichým, rozvážným mlaskáním. Zhruba po měsíci jsme si do konévky na zalévání načepovali první žížalí čaj - tekuté hnojivo, které ředíme vodou v poměru 1:10, zaléváme jím naše pokojovky, a ty po něm  začínají předpisově bujet. A nejoblíbenější krmivo? Odřezky z jahod. Žížalám vyhovují, protože jsou měkké a dají se snadno konzumovat i bez zubů. Druhé místo obsadil kávový lógr, který má krom povzbuzujících účinků i tu dobrou vlastnost, že kompostér pachově neutralizuje. 

Jde to (i bez rytí)

Nově dorazila do naší knihovničky publikace s provokativním názvem Zahradničení bez rytí autorů Charlese Downinga a Stephanie Hafferty. Opravdu to jde? Zjevně ano, jinak by kniha asi těžko získala v roce 2017 cenu Petera Seabrooka, kterou uděluje britský Cech zahradnických médií, za nejpraktičtější knihu roku. A tady je odůvodnění poroty: „Porotce kniha ohromila naprosto nevídaným rozsahem užitečných a srozumitelných informací. Je napsaná s očividným zanícením lidmi, kteří praktikují to, co hlásají, a plná logických a jasných vysvětlení, která čtenáře nematou odbornými pojmy. Užitečné tabulky a přehledné, informativní fotografie, to vše z této knihy dělá výborný zdroj pro všechny zájemce o pěstování vlastní zeleniny“.

Prázdniny budou!

Ministr školství nepochybně získal nejvíc bodů (u dětí i rodičů) svým prohlášením, že se prázdniny neruší. A ještě lepší na tom je, že povolil pořádání táborů, takže se naši lektoři Malého průzkumníka přírody, kteří poslední tři měsíce nemohli dělat nic jiného než se těšit na děti a pilovat program, nesnažili zbytečně. Pro všechny rodiče, kteří se už nemohou dočkat, až je ve výchově konečně někdo vystřídá, je tu Království hojnosti!

Turnusy a přihláška

Ekodomov | Ekonákup | Kompostuj | LMŠ a DK Šárynka | Kontakty

Facebook Instagram

Odhlášení zpravodaje můžete provést zde