Co uzrálo v kompostu?

Nezobrazuje se vám email správně?
Otevřete zde
Březen 2020

Ekodomov za časů koronaviru

Něco, co si ještě před pár dny neuměli představit ani ti nejpesimističtější vizionáři. I když jsou katastrofické scénáře naším denním chlebem, jsme zaskočení. "A vida, jde to i beze mě. Budiž, svět není můj, já jeho ale jsem...", citát z Krchovského. Všechno se zastavilo. Jakási jarní únava systému. Nebe je čisté. Zvířata se vracejí do měst. Po náměstích se potulují jeleni, připlouvají delfíni. V osm večer zní Evropou potlesk pro hrdiny. V noci se otevírají okna a do tmy zní společný zpěv.  A pak zase ticho a mráz po zádech. Naše zahrada je bezpečná. Liduprázdná jak Václavské náměstí. To, co se děje venku v přírodě, se zatím naštěstí nezadrhlo. A na to spoléháme. Kromě varovných vizí jsme totiž také experti na každodenní malá řešení, na věci, které můžeme udělat třeba hned teď. I doma, v karanténě.
Vracíme se sami k sobě a ke zdrojům, které ještě máme. Symbolicky i opravdu. Lovíme ve spížích, šátráme v mrazácích, hledáme v receptech. A taky na zahradách a v lesích. Listujeme v knihách a pátráme v paměti. A doufáme. A i když je na letáčku České pošty v rubrice Mýty o koronaviru výslovně napsáno, že slivovice ani česnek proti viru nefungují, nic si z toho neděláme. Každý máme  své soukromé strategie, které si nenecháme vzít.  Každý si na něčem frčíme a rozhodli jsme se to s Vámi sdílet: Podívejte se, čím vám může pomoci přežvykování medvědího česneku, proč focení v přírodě uklidňuje, jak lze proti viru bojovat kompostováním, a proč je na čase naučit se šít (roušky) nebo péct chleba. Všechno  to naše více či méně rozumné činění přihnojujeme humorem -  kvalitním černo-černým (ten naštěstí na letáčku České pošty zatím jako neúčinná látka uvedený není).  A - řečeno se slovenskou prezidentkou - snažíme se stát nejlepší verzí sebe sama. Když nemůžeme ven, jdeme dovnitř... 

Vzhůru na záhony!

Koordinátor našeho - dočasně uzavřeného - outdoorového kroužku Malý průzkumník přírody Radek Lüftner (věrný svému poslání "vodit děti ven za každého počasí") přísahá na to, že venku člověk vždycky přijde na jiné myšlenky.  Proto teď běhá sám, jenom s rouškou a se svým milovaným foťákem po Petříně, aby žasnul a dokumentoval proměnu přírody, která se navzdory všemu probouzí do jara.

Svoje úlovky s námi bude sdílet na  sociálních sítích. Doma ve své podnájmu na Újezdě bojuje proti trudnomyslnosti šlechtěním sazenic na okenním parapetu. Ty hned - jakmile to situace dovolí - poputují do vyvýšeného záhonu, který si vyrobil  doma na své  venkovské zahradě. Pokud nejste tak šikovní jako on, podívejte se na naše vyvýšené záhony, které jsou vymyšlené tak, že mohou fungovat  na principu čtverečkové zahrádky. 

S lehkou hlavou

Náš nový hlavní kompostář (oficiálně koordinátor kompostovacích aktivit) Adam Šlégl žije se svou ženou  a devítiměsíční holčičkou Medou ve Svinařích  kus za Prahou. Je to tak blízko, aby dokázal dojet do práce na kole, a tak daleko, aby tu byl svatý pokoj.  A čím si tu na konci světa dobíjejí baterky? Okolní lesy jsou plné kouzelných bylin, na zahradě halda kompostu a v pytlíčcích semínka, která čekají na svou chvilku. 

Test klíčovosti

Našel jsem někde doma stará semínka a nebyl jsem si jistý, jestli je mám pustit na záhony do boje o letošní úrodu. Tak jsem provedl následující   pokus: Do misky jsem vložil filtrační papír, navlhčil a rozložil na něj pětadvacet semínek  dýně. Zatímco   většina semen klíčí ráda na  světle při pokojové te-plotě, cukety,  okurky, dý-ně, pórek, pažitka a cibule  mají raději přítmí. Z pokus-ného  množství 25 semen se mi vyklubalo 20 klíčků, tedy 80 %, což znamená, že můžu s klidem začít sázet!

Zkouška kyselosti

Občas stojí za to otestovat kyselost kompostu, protože většina rostlin kyselou půdu právě nemiluje. Nejdřív jsem si udělal  výluh: Nasypal jsem do kádinky polévkovou lžíci  materiálu, zalil jsem ho  trojnásobným množstvím převařené vody (můžete použít i destilovanou), rozmíchal a nechal ustát.  Čirý výluh jsem slil do čisté nádoby a ponořil do něj na  dvě sekundy indikátorový papírek. Jeho zabarvení  jsem následně porovnal  s hodnotami  na srovnávací stupnicí.

Dobrá pastva

Víte, jak  i ve ztížených podmínkách posílit imunitu z vlastních zdrojů? V přírodní samoobsluze na vás možná právě teď  čeká divoká varianta pažitky nebo si tu můžete natrhat některou z variant planého česneku -  viničný, podivný nebo medvědí. Všechno tohle lupení obsahuje alicin, který se teď zjara postará o tolik potřebné pročištění a posílení organismu. Horní fotografie - sklizeň na plantáži medvědího česneku, kterou jsme objevili v nedalekém lesíku.

Více

Zázračné klíčky

Katka Hodková spoléhá na  semínka! Nechá je  vyklíčit nebo povyrůst a servíruje! Má tak doma v pytlíčcích s nápisem Zdravý život schovanou vitamínovou bombu pro případ, že bude i bez nakupování  rychle potřebovat čerstvou "zeleninu" schopnou  posílit rodinnou imunitu.  

Bezkontaktní kompostování

Tomáš Hodek bojuje kompostováním proti všemu - klimatickou změnu nevyjímaje. Teď zkouší jeho potenciál i proti koronaviru.

Minulý týden nainstaloval na chodovském sídlišti   komunitní kompostér Siva trio. Kompostér dotovaný městskou částí může ihned začít sloužit. O hladu určitě nezůstane, protože  tu  teď jsou povinně všichni doma, vaří pětkrát denně pro celou rodinu a snaží se připravovat zdravá jídla , takže odřezků z ovoce a zeleniny bude dost. Na skutečné komunitní kompostování, jehož kouzlo spočívá i ve společném setkávání u kompostéru, si ale  na Chodově budou  zatím  muset asi pár měsíců počkat.

Lidé, čtěte!

Znovu se objevují myšlenky tolikrát zapuzené. Když nás po síti rohlíkuje moc, připojení padá, vidina obstaraného nákupu nenávratně mizí v moři internetu a do obchodu daleko. Myšlenky na soběstačnost. První vlaštovky této utopie se právě začínají zhmotňovat na našich záhonech. Řeřichu jen tak rozsypeme, hrášky zatlačíme prstem, centimetr pod povrch. Hledáte radu? Nahlédněte do naší knihovny.

Mezi ouška patří rouška!

Kreativita, schopnost improvizovat a poradit si, dělat si legraci a pomáhat si. To je něco, co v Čechách v těžkých dobách  vždycky funguje. I v našem týmu máme šikovné ruce. Katka Hodková, která momentálně řídí náš obchod ekonakup.cz z domova (tedy sedí o patro výš než obvykle, aby měla na dohled své školáky), našila několik roušek pro své blízké  a na svém fb nabízí i soukromý rychlokurz. Nestálo by za to (vzhledem k situaci) vytvořit malý webinář?  

100% home office 

 "Jsem trochu jako tygr v kleci, ale kolegové  jsou skvělí, protože mi  dodávají čerstvé zprávy z terénu. Díky nim právě vzniká  i tenhle newsletter a další jejich příspěvky budu postupně publikovat na sociálních sítích. Ačkoli společné   porady za normálních okolností zrovna nemiluju, za virtuální přítomnost týmu v našem obýváku jsem byla tuhle středu vážně vděčná. "

Naše PR sekce Hanka Doležalová skončila  v dobrovolné karanténě kvůli ohroženým členům rodiny  už v polovině předminulého týdne.

Moje ekotipy –

Upcyklace

Z nouze přicházejí nápady: Také se chci pustit do předpěstovávání, ale nemůžu  najít rašelinové květníky. Zato plata od vajíček už náš kompostér nemůže ani vidět. Takže? Nakupování přes internet zase generuje recyklovatelné papírové tašky, které překvapivě pasují  do našeho košíku na bioodpad.

Čas na žížaly

V pátek mi kolegové z práce poslali bedýnku plnou žížal  (které zatím asi nezaznamenaly zákaz srocování). V balíku jich byly rovné tři stovky, takže jsem hned odpoledne mohla začít vermikompostovat, na což předtím nebyl čas (i když VermiHut už čekal ve sklepě). Pokud jste na tom podobně, pojďte do toho teď se mnou! Sledujte fb a instagram

Zdarma až domů

Protože víme, že dopravu zdarma právě v této době oceníte, zavádíme ji nově u následujících produktů: JORA: JK125, JK270, JK400; VermiHuty 4 patrovéVermiHuty 5 patrovéKočičí toalety;
Psí toalety

Ekodomov, z. s., V Podbabě 29b, 160 00 Praha 6

Facebook Instagram