Ekodomov

Co uzrálo v kompostu?

Zobrazit v prohlížeči

Únor 2020

– na úvod –
Zimní sklizeň

Ještě si nejsme úplně jistí, že se zima nevrátí, ale ptáci a květiny venku cvrlikají a vykvétají stále přesvědčivěji. Pojďte spolu s námi nahlédnout do naší kompostovací laboratoře, jak si přes zimu vedly jednotlivé kompostéry: Představte si, že některé z nich vůbec nespaly! Tak například vermikompostéry „jely“ v teple kanceláře celou zimu. Podobně si vedly i zateplené kompostéry, které stály v zahradě. Otočný buben na pavoučích nohách nazvaný po svém vynálezci (Johannes Ravio) Jora pochází ze severu a zimu zvládá bez problémů díky kvalitní izolaci vyrobené z polyethylenu. Uvnitř lze dosáhnout teploty až 70° C, což vede ke zrychlení procesu. Dalším faktorem, který přispívá k mimořádné efektivitě tohoto kompostéru, je způsob, jakým se materiál promíchává. Stačí zatočit a čerstvý bioodpad se dostává do přímého styku s odpadem tlejícím. Rotace navíc zajišťuje pravidelný přísun kyslíku. Do našich kompostérů Jora se v poslední době rády stěhují i žížaly, které svou činností výsledné hnojivo ještě zkvalitňují. Na zimu si nemohly stěžovat ani zateplené komunitní kompostéry SIVA, které ale bude zjara potřeba překopat.


– zahrada –

Když jsme nahlédli do klasických zahradních kompostérů zjistili jsme, že se během zimy kompostovací proces utlumil natolik, že to skoro vypadá, jako by se úplně zastavil. Velkou hromadu materiálu, kterou jsme shromáždili na podzim, jsme během zimy ze zásady nepřekopávali. Uprostřed kompostu se totiž stále může držet teplo, v němž „přezimují“ mikrobiální a půdní organismy. Pokud kompostér ještě teď zasype sníh, nebudeme ho odhrnovat, protože může posloužit jako izolační vrstva, která chrání před případnými dalšími mrazy. Produkce zahradního bioodpadu se sice i u nás přes zimu zastavila, ale naše kuchyň „vyráběla“ nepřetržitě (a to zejména zelené, dusíkaté složky). Kromě toho máme od podzimu nastřádanou hromadu štěpky a suchého listí, tedy materiál převážně uhlíkatý. Jakmile si budeme jistí, že nízké teploty definitivně odezněly, bereme lopatu a jdeme na věc! Materiál nashromážděný během zimy se teď povoluje překopat! A když už budeme v tom, rovnou zkontrolujeme, jestli našemu kompostu něco nechybí. Zjistíme, zda není příliš suchý nebo naopak vlhký, a prověříme, jestli je správně namixovaný uhlíkatý materiál s dusíkatým v poměru 25-30 : 1 (C : N).


– pojďte do toho s námi! –

Ačkoli se nám zdá, že není nic snazšího než se pustit do vermikompostování, vaše zkušenosti jsou jiné: Hejna mušek, zmrzlé, utopené nebo usušené žížaly, plesnivějící bioodpad… To je stručná bilance nejčastějších problémů, které dokáže (kromě kvalitního hnojiva) vermikompostér vyrobit. Přece jenom – žížaly jsou živí tvorové a soužití s nimi má svá pravidla. Když je dodržíte, slibujeme vám, že se vermikompostování začne dařit. Abychom vás podpořili, připravujeme na jaro workshop nazvaný Začínáme vermikompostovat. Čeká Vás přímý přenos z vermikompostéru prostřednictvím žížalí televize, který vám ukáže, že žížaly nejsou na kompostování zdaleka samy. Odhalíte tajemství správného zabydlování vermikompostéru. Poradíme vám jak si péči o žížaly usnadnit a vybavíme vás tipy jak krmit, aby žížalám chutnalo. Zjistíte jak v kompostéru udržovat ideální životní podmínky tak, abyste za pár měsíců měli humus i žížaly na rozdávání. V lektorovi získáte přítele na telefonu, který Vám bude k dispozici, když se v kompostéru něco pokazí. Všechno, co budete k rozjezdu vermikompostování potřebovat, si můžete koupit přímo na místě během workshopu se slevou 10 %. Přesné termíny konání už brzy na fb!

Zimní sklizeň

Zahradničit? I když nemáte zkušenosti, pozemek, ani čas? Během našeho workshopu Čtverečková zahrádka zjistíte, že k pěstování nepotřebujete skoro žádný prostor a můžete s ním začít třeba i na betonu! Stačí si osvojit základní principy Square Foot Gardening. Díky revoluční metodě vymyšlené Melem Bartholomewem se budete za pár měsíců těšit z vlastní čerstvé zeleniny, voňavých bylinek, drobného ovoce i květin. Postačí vám k tomu vyvýšený čtvercový záhon, který se vejde do předzahrádky, na balkón, terasu nebo na střechu. Během workshopu vám ukážeme, jak v praxi „čtverečkujeme“ na naší podbabské zahradě, dozvíte se jak postupovat při zakládání vyvýšeného záhonu a jak správně namíchat vlastní substrát, vysévat i jednotit. Vysvětlíme vám jak rozšířit pěstební prostor pomocí vertikální sítě na popínavky. Přímo na místě si budete moci pořídit všechno, co je pro založení čtverečkové zahrádky potřeba – příručku, vyvýšený záhon (nabízíme širokou nabídku obrub různých rozměrů z modřínového nebo smrkového dřeva), samozavlažovací truhlíky, síť na vertikální pěstování zeleniny a popínavek i vermikulit se slevou 10 %. Kdy? St 25. 3. 17:30 – 20:00; so 4. 4. 9:30 – 12:00, další podrobnosti brzy na fb.


– ekotipy –
krouhač

Pro všechny, kdo jsou pro usnadnění sběru bioodpadu v domácnosti zvyklí používat kompostovatelné sáčky, máme skvělou zprávu: Nově nabízíme desetilitrové sáčky Kompostuj.cz s certifikací Ok Compost Home. Biodegradabilní plast vyrobený z druhotných surovin na bázi rostlinného škrobu se rozkládá působením mikroorganismů a bakterií. Sáčky jsou nyní stoprocentně kompostovatelné i v prostředí domácího kompostu. Znamená to, že napříště už nebudete spolu se zralým kompostem sypat na záhony nevzhledné cáry zpuchřelých pytlíků. Výrobce totiž deklaruje, že se zcela rozloží do devadesáti dnů, a to i v prostředí, kde jsou obvykle jiné teplotní podmínky než v průmyslové kompostárně. Přikládáme fotografii z našeho testování: Po 50ti dnech v kompostu sáčky zpuchřely a rozpadaly se, po 105ti dnech úplně zmizely.


– naše bestsellery –

O tom, že půda stojí za prozkoumání, nikdo z nás v Ekodomově nepochybuje. Způsobu, jakým to dělá nová publikace Život v půdě tleskáme a zařazujeme do našeho výběru. Knížku s podtitulem Příručka pro začínající půdní biology vydala Lipka, dohromady ji dal kolektiv autorů vedený Ladislavem Mikem. Ten se v knize se čtenářem dělí o svůj příběh, který ho přivedl k neobvyklé profesi půdního biologa. Zavádí ho do světa skrytého pod povrchem, jehož dobrodružnému objevování se věnuje už třicet let. Díky výletu do hlubin postupně pochopíte, jak v půdě fungují základní procesy, seznámíte se s rozmanitostí půdní fauny a osvojíte si metody, s jejichž pomocí lze půdní obyvatele zkoumat. Předsudek, že ve tmě není nic vidět, překonáte díky ilustracím Jana Dungla a makrofotografiím Pavla Krásenského.


– stalo se –

V únoru jsme se loučili s participativním projektem Bioodpad není odpad, který jsme realizovali na pěti pražských mateřských a základních školách. Po dvou letech práce hlásíme vynikající výsledky: Všech pět škol a školek, které s námi do třídění, kompostování a následného pěstování šly, hodlá v započatých aktivitách pokračovat! Skutečný dopad celého projektu je už dnes mnohem větší, než jsme na jeho začátku doufali. Ukázalo se totiž, že nejen, že se děti učí od rodičů a učitelů, ale že to celé může probíhat i obráceně. Děti přicházely ze škol(k)y nadšené tím, že viděly žížalu ve stonásobném zvětšení. Vysvětlovaly rodičům, že poznají, co je bioodpad, a že je škoda ho házet do černé popelnice (protože z něj umějí vyrobit užitečný kompost). Jindy se zase chlubily tím, že dnes měly k svačině chleba s tvarohem posypaný bylinkami, které si samy vypěstovaly. Entuziasmus, s nímž o kompostování vyprávěly rodičům, způsobil, že se nejméně čtvrtina rodin k projektu spontánně připojila: Začala bioodpad ve své domácnosti třídit a nosila ho do školního kompostu.


– potkáme se? –

Už víte, čím zabavíte děti o prázdninách? Pošlete je do Království hojnosti. Že nevíte, kde to je? Jen deset minut autobusem od metra Dejvická na naší podbabské zahradě! I letos v létě tu budou operovat lektoři přírodovědného kroužku Malý průzkumník přírody se svými svěřenci, mezi něž mohou patřit i Vaše děti. Během jedenácti turnusů příměstských táborů se jim snad podaří proměnit zanedbanou říši zděděnou po starém králi v Království hojnosti! Pro mladší děti od tří do šesti let pedagogové z naší lesní školky Šárynka připravili tábory s tématem V lese jako doma a Letní lesnění. Vracejí se jimi do svých dětských let, kdy k velkému dobrodružství postačil plácek v lese, náladu zvedlo pár nalezených chutných malin, nohy se smočily v potoce a léto vonělo zelení a bylinkami. Pro děti, které nenavštěvují lesní školku, je to možnost ponořit se do týdenního rytmu, ve kterém mají své místo výlety, tvoření, bunkry na zahradě, osvěžení pod sprškou z hadice i odpočinek ve stínu ovocného sadu.


Co se u nás právě děje? Sledujte nás!