Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

Kde nás najdete

DKŠ a LMŠ
Šárynka (pozemek s jurtami)
V Šáreckém údolí
(cca 300m od kanceláře)

Sídlo DKŠ a LMŠ
Ekodomov, z. s. (kancelář)
V Podbabě 29b
Praha 6 - Dejvice

Jak se k nám dostanete ...

Kontakt:
Lucie Petrová
Vedoucí Dětského klubu Šárynka
tel.: 734 406 003
lucie.petrova(at)ekodomov.cz

Zřizovatel: Ekodomov, z. s.

Jana Valentinová
Ředitelka LMŠ Šárynka
tel.: 739 403 049
lms(at)ekodomov.cz

Tomáš Hodek
Zakladatel a ředitel ústavu
LMŠ Šárynka z. ú.
tel.: 603 425 958

Projekt slaměnohliněná stavba

Slaměnohliněná stavba - náhled - fotomontáž
Slaměnohliněná stavba - náhled - fotomontáž
Slaměnohliněná stavba - nákresy
Slaměnohliněná stavba - nákresy (zde ke stažení ve formátu PDF, 588 kB)

Ekodomov v rámci rozšíření zázemí ekocentra připravuje stavbu slaměnohliněné stavby, kde bude kuchyňka, budou zde dvě separační kompostovací toalety, zimní šatna a malá pracovna v patře. Vznikne zde rovněž prostor pro ukládání nářadí a potřeb pro práci na zhradě. Zázemí bude napojeno na kořenovou čistírnu odpadních vod a stavba je navržena jako energeticky úsporný pasivní dům. Dům bude postaven na dřevěné podestě (podobně jako nyní jurta). Pro stavbu bude použita metoda,  kdy se do dřevěného roštu vkládají slaměné balíky, které tvoří výplň stěn, tyto stěny se následně omítají hliněnou omítkou. Na omítku bude použit místní materiál ze zahrady. Veškeré střechy a přístřešky budou ozeleněny.
Slaměnohliněná stavba je určená k celoročnímu provozu a bude prostorem, kde bude možné uchovávat předměty, které by neměly zmrznout. Na rozdíl od jurty bude možné tento prostor trvale temperovat.

Slaměnohliněná stavba je stavebně nejzajímavější částí budovaného zázemí ekocentra, jedná se však i o část, která je administrativně nejnáročnější. Ekocentrum se nachází v údolní nivě Šáreckého potoka a jeho velká část se nachází v pásmu inudace (záplavové území) a mapové podklady, které jsou rozhodující pro umístění stavby vykazovaly velké nepřesnosti a bylo proto nutné zajistit jejich aktualizaci, aby se dalo umístění stavby provést. V současnosti na základě již upravených mapových podkladů probíhá řízení o umístění stavby a příprava ohlášení stavby.

Na realizaci ekocentra již přispěl Státní fond životního prostředí a grant od společnosti T-Mobil.