Vracíme, co si bereme. Víme jak, víme proč.

Kde nás najdete

DKŠ a LMŠ
Šárynka (pozemek s jurtami)
V Šáreckém údolí
(cca 300m od kanceláře)

Sídlo DKŠ a LMŠ
Ekodomov, z. s. (kancelář)
V Podbabě 29b
Praha 6 - Dejvice

Jak se k nám dostanete ...

Kontakt:
Lucie Petrová
Vedoucí Dětského klubu Šárynka
tel.: 734 406 003
lucie.petrova(at)ekodomov.cz

Zřizovatel: Ekodomov, z. s.

Jana Valentinová
Ředitelka LMŠ Šárynka
tel.: 739 403 049
lms(at)ekodomov.cz

Tomáš Hodek
Zakladatel a ředitel ústavu
LMŠ Šárynka z. ú.
tel.: 603 425 958

Proč lesní školka?

Na první pohled to vypadá, že se klasická státní kamenná školka od naší lesní liší jen v tom, že v lesní děti tráví skoro celý den venku a ve vytápěném zázemí se zdržují jen při odpoledním odpočinku. Tato jediná odlišnost ale sama o sobě vytváří řadu dalších rozdílů, takže je nakonec úplně jasné, že když dva dělají totéž, tak to není totéž. Samotný fakt, že jsou děti po celý rok od rána do večera venku, s sebou nese celou řadu pozitivních důsledků: Oním „venku“ se v lesní školce myslí mnohotvárné a proměňující se prostředí lesa nebo zahrady, ve kterém je prokazatelně násobně více podnětů, než kolik jich může poskytnout seberafinovanější učebna nebo hřiště.  Ve venkovní herně jsou pro děti každý den nachystané nové pomůcky a hračky z přírodních materiálů, které jim pomáhají s všestranným rozvojem a vzděláváním.

Děti z lesní školky jsou tak od malička zvyklé překonávat přirozeně překážky: Umějí přeskočit louži, přelézt strom, který spadl na cestu, i přejít rozhoupanou lávku přes potok. Den za dnem tak (aniž o tom vědí) rozvíjejí nejen svoje pohybové schopnosti, tedy tzv. hrubou motoriku, ale také posilují svoji sebedůvěru, vytrvalost a odvahu. Měnící se počasí zařídí, aby nenápadně ale jistě pracovaly na své otužilosti a odolnosti. Nedostatek hraček zvyšuje jejich vnímavost k přírodnímu prostředí, ve kterém nakonec najdou všechno, co potřebují: Klacík, jímž se učí kreslit do písku. Spadané listy, které mohou počítat a třídit podle tvarů, barev a velikosti. Šišky vhodné ke stavění i k hodu na cíl. Bláto, z něhož se dá vařit, modelovat, ale také krásně klouže na blátivém kopečku… První sněhové vločky a led. Klíčící semínka. Pichlavé kaštany. Březovou kůru nebo ztrouchnivělý pařez. Děti si tu na všechno mohou sáhnout, všechno vyzkoušet. Jejich zkušenost je bezprostřední. Hodiny zkoumají, baví se a rozvíjejí přitom jemnou motoriku, grafomotoriku, předmatematické a předčtenářské dovedností, a to bez jediného pracovního listu.

Venku je také více prostoru pro svobodný pohyb a volnou hru. K tomu, aby se hra mohla spontánně rozvinout, potřebují děti připravené prostředí (kterým les nebo přírodní zahrada jsou) a dostatek času, s nímž mohou naložit podle svého. V rozvrhu s tím počítáme a před řízenými činnostmi a přeorganizovaným programem dáváme přednost situačnímu učení.

Abychom zajistili bezpečnost a mohli dětem zároveň poskytnout dostatek volnosti a tolik skloňovaný individuální přístup, pracujeme celý den ve dvou. Dva průvodci na šestnáct dětí, to je rozložení sil, které nám umožňuje dělat věci, o nichž se pedagogům v přeplněných třídách státních školek ani nezdá.

Hlavním úkolem pedagogů, kterým se u nás říká průvodci, ale není jen dohlížet. U nás ve školce nikdy není nic hotové, takže tu máme pořád spoustu práce. Společně s rodiči a dětmi se staráme o naše zázemí a zahradu, kde chováme zvířata a pěstujeme bylinky a zeleninu pro vlastní potřebu. Děti nás mohou pozorovat a napodobovat. Vidí, jak pečujeme o společný prostor, o ně i o zvířata a rády nám pomáhají. Vnímají, jak komunikujeme, spolupracujeme a pomáháme si. A učí se to od nás. Od rána do večera, aniž by o tom věděly.

Rodiče, průvodci a děti vytvářejí společenství. Rodiče se spontánně zapojují do chodu školky. Protože jim jde o to, aby se tu jejich děti cítily jako doma, jsou v každodenním kontaktu s průvodci, se kterými komunikují a předávají jim důležité informace týkající se dětí. Kromě toho, že nám pomáhají s řadou běžných prací jako je například péče o králíky, podílejí se na přípravách a průběhu společných oslav, které se konají zhruba jednou měsíčně a odpovídají tradičním svátkům, např. sv. Michael, sv. Martin, Adventní spirála, vynášení Morany, Jarmark apod.

19.04.2020 12:42